Télen se feledkezzünk meg növényeinkről
Téli munkálatok a kertekben és otthonokban
A vérbeli kertészek tudják, hogy bár télen a természet alszik, az ágyások üresek és a fák ágai csupaszak, a kertről ebben az időszakban sem szabad megfeledkezniük. Tegyünk hát egy sétát a kertben.
A kertekben ellenőrizzük:
- Ha van a kertünkben évelő virág vagy sziklakert, rendszeresen ellenőrizzük téli takarásukat. Ha a sziklakerti növények gyökereit fagy éri, dugjuk be azokat mélyebben a földbe.
- Havazás után rázzuk meg a fák és díszcserjék ágait.
- Fagypont alatti hőmérsékletnél nem ajánlott a gyepre lépni, mert sérülhetnek a fűszálak.
- Ha azonban a tél száraz és a hőmérő 0°C feletti értéket mutat ellenőrizzük a gyepet, hogy nem jelent -e meg benne a moha. Az ugyanis bojtokban-kötegekben nőhet és elnyomja a fűszálakat. Nincs nagy gond, valószínű, hogy a talaj elsavasodott. Ebben az esetben szórjunk a gyepre egyenletes mértékben meszes dolomitot, mely semlegesíti a talajt.
- Azokban a napokban amikor nem fagy, locsoljuk meg az örökzöldeket – a kertben és konténerekben lévőket is.
- Az eltakarított havat halmozzuk a sziklakertekre, a melegházakba és az örökzöld növények köré. A hó megvédi a növényeket a fagytól és az erős napsütéstől.
- A gyümölcsfákat két szakaszban szükséges metszeni – télen és nyáron. A téli metszés elősegíti az új hajtások növekedését. Megfelel az almaféléknek, de nem tesz jót a csonthéjasoknak.
- Lassan megkezdhetjük a virágzó díszcserjék és sövények metszését. Február végén hozzáfoghatunk a nyáron virágzó díszfák metszéséhez is.
- Azokon a helyeken, ahol várjuk az első virágok kibújását, ne feledjük el időben eltávolítani a téli takarót és a faleveleket.
- Februárban eltervezhetjük az egynyári virágok és zöldségfélék vetését.
- Írjuk össze a szükséges vetőmagok, kerti szerszámok és kellékek listáját, melyekre szükségünk lehet.
- Februárban elszórhatjuk a melegházba az első zöldségeket.
Otthonainkban ne feledkezzünk meg:
- Szobanövényeinket rendszeresen ellenőrizzük és szellőztessük a szobákat. A virágok földjeinek két locsolás között kissé ki kellene szikkadniuk, ezért kevesebb locsolást igényelnek.
- Ne feledkezzünk meg a telelő szubtrópusi növényeinkről a pincékben és a folyosókon. Nézzük át az eltett virághagymákat és gumókat, hogy tudnak -e szellőzni és nem penészednek -e.
Tippünk:
Friss zöldség télen is
Kint most nehéz elképzelni a zöldségtermesztést, a vitaminokról azonban télen sem kell lemondanunk. Otthonainkban termeszthetünk metélőhagymát vagy petrezselymet, de a vitaminhiányt gyorsan lehet pótolni zsázsával is. Elég egy tálkába nedves vattára vagy virágföldbe elszórni a zsázsamagvakat és az ablakba helyezni. A friss termésnek már egy hét múlva örülhetünk, melyet azonnal tálalhatunk.
Add comment