Akik sikeresen szeretnének gyepet létesíteni, azoknak feltétlenül tudniuk kell, hogy a gyep áprilisban és májusban éli legintenzívebb vegetációs időszakát. A gyepet ilyenkor erőteljes növekedés és bokrosodás jellemzi. A gyepet tehát erre az időszakra a lehető legjobban fel kell készítenünk.
Adjunk a fűszálaknak levegőt
Mégha ősszel sikerült is a gyepet megszabadítani a földre hulló levelektől és gallyaktól, a télen egyéb gazok lephették el. A gyepnek és a talajnak is levegőre és napsütésre van szüksége, ezért első lépésben egy sűrű gereblyével alaposan gereblyézzük át a gyepfelületet.
A hótól ázott, tömörödött talajnak nagy szüksége van egy alapos szellőzetetésre. Használhatunk ásóvillát, mellyel 10-15 cm mélységbe szurkáljuk át a talajt. Erre a célra azonban a leginkább alkalmasak a gyepszellőztető vagy talajlazító gépek.
Szabaduljunk meg a nem kívánatos vendégektől
Tavasszal életre kelnek a gyomok is. Bár a gyepszellőztetés során egy részüktől már megszabadultunk, de van hogy elengedhetetlen a gyomirtó szerek használata vagy a gyom kézzel történő eltávolítása.
Szabaduljunk meg a mohától
A gyep elmohásodásának több oka is lehet: a talaj pH-ja elsavanyodásnak indul, a gyep rosszul szellőzik, a talaj túlságosan tömörödött, de a moha kialakulhat akkor is, ha a gyep állandóan árnyékban van és nem tud soha felszáradni. Van azonban egy kiváló megoldás, amely megoldhatja a problémát. A Gyepexpert műtrágyában található éles homokszemcsék megbontják a mohanövényzetet, és így lehetővé válik a hatóanyagok bejutása a mohába, amely így fokozatosan elpusztul. A műtrágya továbbá nitrogént és vasat tartalmaz. Ezen tápanyagoknak köszönhetően a gyep gyorsabban regenerálódik és a szabad helyek a moha eltávolítása után gyorsabban bekötődnek az alapnövényzetbe. Egészében véve javul a gyep minősége és színeződése.
Pótoljuk a gyepet ahol szükséges
Az összefüggő gyepfelületen károsodott, kiégett helyek keletkezhetnek, melyeket utánvetéssel pótolhatunk.
Lássuk el a gyepet tápanyaggal
Mint minden élőlénynek a gyepnek is tápanyagra van szüksége. A vegetációs időszak elején, de a sérült gyep regenerálásához is a legalkalmasabb egy „startoló“ gyeptrágyát alkalmazni. Az ilyen gyeptrágya legfőképp nitrogénnel látja el a gyepet, amely tápanyag fontos szerepet játszik a zöld levelek képződésénél. Így beindul a gyep növekedése. A műtrágya ként is tartalmaz, ami a fehérje képződésénél fontos. A gyep egy-két héttel a trágyázást követően élénk zöld színű lesz és növekedni kezd.
Öntözés
A szakemberek a ritkább időszakonkénti nagyobb, kiadósabb öntözést javasolják. A gyakori de kevés mennyiségű öntözés a gyökerek elsekélyesedését eredményezi, mivel a gyökerek mindig a talaj felső nedves részében maradnak. Az öntözés jó hatással van a tápanyagok oldódására és az azt követő felszívódásukra is.
Eljött az első fűnyírás ideje
Mindezek után jön el az ideje az első fűnyírásnak is. A rendszeres nyírás fontos a minőségi gyep kialakításához. Következtében kialakulnak a a fűszálak oldalhajtásai és így növekszik a gyep sűrűsége. A fűnyírás gyakoriságát a fűmagok fajtája, az öntözés, az évszakok és egyéb tényezők is meghatározzák
Add comment